SN1923AXL – Radiostacja Babice znów w eterze!
Drodzy Przyjaciele

Zapewne wielu z Was słyszało o Transatlantyckiej, Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach, znanej powszechnie jako „Radiostacja Babice”. Niezwykły ten obiekt, wybudowany w 1923 roku był najsilnieszą i najnowocześniejszą na owe czasy stacją nadawczą na świecie, pracującą telegrafią na częstotliwościach 14,29 kHz i 16,42 kHz (pasmo 20 kilometrów). Instalację stanowiło dziesięć wież o wysokości 127 metrów każda. Konstrukcja miała długość 4 kilometrów, jej nieco młodszą bliźniaczką jest do dziś istniejąca stacja Varberg w szedzkiej miejscowości Grimeton. Radiostacja Babice zapewniła natychmiastową łączność z całym globem uniezależniając Polskę od tzw. transatlantyckiego kabla telegraficznego i – razem z dwiema wielkimi inwestycjami lat dwudziestych: Centralnym Okręgiem Przemysłowym i Portem Gdynia – przyczyniła się do szybkiego rozwoju II Rzeczypospolitej.
W czasie Kampanii Wrześniowej 1939 roku o Radiostację Babice toczyły się zacięte walki, bohaterska obrona obiektu dowodzona przez mjr. Decowskiego znana jest do dziś jako „Warszawskie Termopile”. Po przejęciu radiostacji, Niemcy używali jej między innymi do komunikacji z pozostającymi w zanurzeniu u-bootami grasujacymi po Atlantyku.
W 1945 roku, w przeddzień wyzwolenia, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w powietrze budynek nadajnika, a także dziesięć potężnych wież podtrzymujących system antenowy. Radiostacja Babice zamilkła na zawsze.
Od jakiegoś czasu nasz klub współdziała ze Stowarzyszeniem „Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza” (http://radiostacjababice.org/). W tym roku przypada 93 rocznica wybudowania Radiostacji Babice, oraz 77 rocznica jej obrony we wrześniu 1939 roku. Uznaliśmy, że zorganizowanie stacji okolicznościowej związanej z tymi jubileuszami byłoby znakomitym sposobem uczczenia pamięci o TRCN, oraz zaniesienia wieści o niej w świat.
Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy. Właśnie otrzymaliśmy informację o przyznaniu znaku SN1923AXL (bo AXL właśnie był pierwszym znakiem wywoławczym Radiostacji Babice), pod którym nadawać będziemy tej jesieni. Zaczynamy 25 września przed Urzędem Gminy Babice (a jakże!), stacja pracować będzie do 25 listopada i poparta będzie akcją dyplomową.
To dopiero pierwsza informacja, jednak już teraz pragniemy zaprosić Was do nawiązywania z nami łączności. Więcej informacji wkrótce.

nadajnik babice