„Grenadier” 2018
26 i 27 maja odbędzie się kolejna edycja Warszawski Konwent Gier Strategicznych Grenadier, cyklicznej imprezy organizowanej przez Dom Kultury Śródmieście oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wedle opisu organizatorów, „”Grenadier” to coroczne święto miłośników gier strategicznych i historii wojskowości. Dwa dni turniejów, pokazów sprzętu wojskowego, gier strategiczno-historycznych, wystaw, prelekcji, warsztatów plastycznych dla dzieci i całych rodzin, inscenizacji wydarzeń historycznych, filmów. To konkursy dla widzów i uczestniczących w Konwencie rekonstruktorów i graczy z całej Polski. To prawdziwe, namacalne spotkanie z historią, tradycją. To refleksja nad naszymi dziejami, hołd dla naszych bohaterów, ale i pokojowe przesłanie dla przyszłości”.

W tym roku na „Grenadierze” nie zabraknie też akcentu radioamatorskiego. Na wspólnym stoisku zaprezentują się Klub Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB, Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN oraz SP EmCom Mazowsze. SP5KAB pokaże istotę łączności amatorskiej, jej historię oraz perspektywy rozwoju. Stowarzyszenie PK TRCN przedstawi historię Radiostacji Babice oraz koncepcję powołania muzeum jej poświęconego, zaś MASR udowodni, że amatorska łączność radiowa to nie tylko zabawa.
Swoje zaistnienie w ramach „Grenadiera” klub SP5KAB i Stowarzyszenie PK TRCN traktują jednak przede wszystkim jako przyczynek do wspólnej – organizowanej wraz z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – akcji zaplanowanej na listopad. Otóż razem z obchodami stulecia odzyskania niepodległości świętować będziemy stulecie nadania depeszy radiowej notyfikującej wskrzeszenie Państwa Polskiego. Depeszę, podpisaną przez Józefa Piłsudskiego, nadano z radiostacji o znaku wywoławczym „WAR”, zainstalowanej właśnie na terenie Cytadeli Warszawskiej. Dla miłośników radiotechniki i krótkofalowców-radioamatorów jest to data szczególna. SP5KAB, stowarzyszenie PK TRCN i Muzeum X Pawilonu przewidują między innymi zorganizowanie stacji okolicznościowej, upamiętniającej to ważne wydarzenie.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego namiotu na „Grenadierze”. Wiemy, że impreza koliduje nieco z ŁOŚiem, ale może ktoś jednak zostanie w Warszawie?