Skip to main content
Image is not available
previous arrow
next arrow
Slider

SP5KAB to jeden z najstarszych znaków krótkofalarskich, wydanych po 1945 roku. Od tamtej pory znak jest czynny nieprzerwanie. Różne były koleje losu naszego klubu - możesz o tym poczytać w kąciku historycznym. Od kilku lat w szybkim tempie przyrastają szeregi naszych członków - do klubu przychodzą ludzie w różnym wieku, parający się rozmaitymi zajęciami, reprezentujący liczne dziedziny techniki, nauki i kultury. Ich pasji zawdzięczamy to, że klub podejmuje wciąż nowe, coraz ciekawsze i ambitniejsze działania.

Widok z dachu siedziby klubu
Kamera 1

Kliknij fotkę, by przejść do widoku z kamery 1

Widok z dachu siedziby klubu
Kamera 2

Kliknij fotkę, by przejść do widoku z kamery 2

Widok z dachu siedziby klubu
Kamera 3

Kliknij fotkę, by przejść do widoku z kamery 3

Generator listy kontaktów
dla radia GD-77

Narzędzie umożliwia przygotowywanie plików CSV, zawierających wyselekcjonowane za pomocą filtrów dane kontaktowe oraz dane kanałów, które można zaimportować do ręczniaka Radioddity GD-77. Generator został opracowany przez naszego kolegę - Darka SP5DRS.

Amatorskie pasma VHF i UHF
Warszawa i okolice

Wykres zmian zanieczyszczenia powietrza
Czujnik znajduje się klubie

Ptaki lubią YAGĘAutor wpisu: Mariusz SQ5B

SR5WAD znów nadaje.Autor wpisu: Mariusz SQ5B

Dnia 29.08 został ponownie uruchomiony przemiennik SR5WAD.

Kierunek SzwecjaAutor wpisu: Mariusz SQ5B

Wspólnie z ekipą z Babic odwiedziliśmy Grimeton – miejscowość w Szwecji, w pobliżu Varberga. Znajduje się w niej zabytkowa, (więcej…)

Misja Afganistan 2019Autor wpisu: Mariusz SQ5B

W dniach 10 – 14 lipca 2019 we wsi Szaniec położonej sześć kilometrów od Buska Zdrój w województwie świętokrzyskim, odbyła (więcej…)

Historia pewnej karty QSLAutor wpisu: Krzysztof SQ5WN

Nasz klubowy kolega, Mateusz SQ5IT, znalazł w serwisie wykop.pl skan karty QSL, wysłanej pod koniec lat osiemdziesiątych. (więcej…)

AWARIA SR5WAutor wpisu: Mariusz SQ5B

Z przykrością informujemy, że dzisiejszej nocy podczas burzy, piorun uderzył bezpośrednio w antenę SR5W i rozerwał ją na (więcej…)

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Czeski klucz telegraficznyAutor wpisu: Krzysztof SQ5WN

Wśród kolegów uczących się telegrafii dość często pojawia się pytanie o dobry budżetowy klucz sztorcowy. Propozycji jest (więcej…)

Radiotelefony pociągoweAutor wpisu: Krzysztof SQ5WN

Prezentujemy film na temat radiotelefonów eksploatowanych na PKP. Materiał leciwy, o wartości raczej sentymentalnej, choć (więcej…)

Pamiętaj Polsko o swoim żołnierzu!Autor wpisu: Krzysztof SQ5WN

Artykuł „Radiostacje Powstańczej Warszawy”, którego autorem jest dr Adam Nogaj, wzbudził duże zainteresowanie wśród osób (więcej…)

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK

Klub SP5KAB liczy ponad sześćdziesięciu członków!

Nasze hobby ma niszowy charakter, jednak w ostatnich latach daje się zauważyć coś, co można śmiało nazwać renesansem krótkofalarstwa w Polsce. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zagadnieniami związanymi ze sprzętem radiowym i z prowadzeniem łączności, wzrasta również frekwencja na cotygodniowych spotkaniach klubu SP5KAB. Wiele osób odwiedzających klub, postanawia wstąpić w jego szeregi.

Zobacz "Tablo" z portretami członków klubu, oraz pełną ich listę...

Nasze osiągnięcia

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dyplomów, zdobytych przez nas w zawodach krótkofalarskich. Najstarsze dyplom w kolekcji pochodzi z roku 1953. Warto przypomnieć o tym jak wielkich kłopotów można było nabawić się otrzymując w owych czasach dyplom czy kartę QSL pochodzącą ze "zgniłego Zachodu". W wielu wspomnieniach krótkofalowców działających w tamtych czasach pojawiają się anegdoty o QSL-kach konfiskowanych przez milicję i o tym jak trzeba był się tłumaczyć z tych kontaktów z kolegami zza Żelaznej Kurtyny.

Zwróć uwagę na to, jak historia odcisnęła swoje piętno - w kolekcji brak dyplomów z lat osiemdziesiątych. Lata dziewięćdziesiąte - tylko jeden dyplom. A co dajej? Patrzymy w przyszłość z optymizmem!

Przejdź do prezentacji dyplomów i pucharów...

Biografia klubu SP5KAB

Zapraszamy do lektury pierwszej (i na razie jedynej) części biografii klubu. Przy okazji występujemy z apelem o kontakt do wszystkich osób dysponujących wiedzą na temat historii klubu, lub dysponują jakimikolwiek materiałami pisanymi czy fotografiamii mającymi związek z klubem.

Czytaj dalej...

Na warsztacie

Uruchamiamy nowy dział, w którym prezentowane będą konstrukcje wykonane przez członków naszego klubu (i nie tylko), a także recenzje interesujących zestawów do samodzielnego montażu urządzeń krótkofalarskich. Zapraszamy do nadsyłania opisów waszych prac oraz recenzji interesujących "kitów".

Przejdź do listy prezentacji...


ODWIEDŹ NASZ KLUB!


Spotykamy się w czwartki od godz. 17:00.
Adres: ul. Mokotowska 17/34, Warszawa
(wejście od ul. Nowowiejskiej 1/3)


WIĘCEJ

previous arrow
next arrow
Slider
Aby zobaczyć więcej zdjęć, wejdź na stronę galerii fotograficznych
Łączność bezpośrednia:
145.275 MHz
ul. Mokotowska 17/34
00-640 Warszawaczwartki, od 17:00
[email protected]